Szombathelyi mérnök a világ leghosszabb vasúti alagútjában
Szombathelyen tartott előadást Andráskay Ede okleveles építőmérnök, alagútszakértő. A neves szakember a Gotthárd alagút építésénél dolgozott, élményeiről beszélt a hallgatóságnak. A világ nemcsak leghosszabb, de legzöldebb alagútjáról is beszélhetünk – kezdte előadását Andráskay Ede építőmérnök.
A világhírű építész hétfőn szülővárosában, a szombathelyi megyeházán tartott előadást az idén nyáron átadott svájci Gotthárd alagútról. A 153 kilométer összhosszúságú (két párhuzamos, egyvágányos cső fut a helyben) alagút első írásbeli terveit még 1947-ben fektették papírra, építéséhez teljes mértékben az adófizetők pénzét használta fel a svájci állam. A mű 17 év alatt készült el, a hivatalos átadást idén június 1-jén tartották, meglehetősen vitatott színvonalú látványosságok közepette.Azokat kevesen láthatták a Vas megyeiek közül, ám Andráskay Ede előadására zsúfolásig megtelt a megyeháza díszterme. Számos szakember előtt nyitotta meg a rendezvényt Majthényi László, a megyei közgyűlés elnöke, de beszédet mondott Kövesdi Szilárd, a GYSEV Zrt. vezérigazgatója is. Miért építünk bázisalagutakat a világon? A gyorsabb és kényelmesebb utazásért, az alacsonyabb költségekért – tette fel, majd válaszolta is meg nyitó kérdését a neves, magyar származású építész. Elmondta: a 17 évnyi építkezés során nagy hangsúlyt kapott a környezetvédelem, például a kitermelt követ (14 millió köbméter) használták a beton alapanyagához, a közeli tó szigeteihez és sok más egyéb beruházáshoz. A szállítását épített pályákon végezték, ezekhez nem egy alkalommal külön, kisebb alagutakat is építettek. Az alagút nagy részében fúrópajzsot használtunk, ám több szakaszon robbantással nyitottunk utat – mesélte a mérnök. Elmondta: arra is figyeltek, hogy a két irányból érkező fúrások szinte milliméter pontossággal találkozzanak, és a közeli völgyzárógát műszaki igényeit is messzemenően figyelembe vették. Egy estben volt nagyobb vízbetörés. A végére majdnem 9 milliárd euróba kerülő alagút a mai költségszinten meghaladná a 11 milliárdot, ám hozzá kell tenni, hogy a 17 évnyi építkezés során mind a megrendelők, mind a kivitelezők elégedettek voltak a végeredménnyel – mondta Andráskay Ede. Kiemelte: az építkezés alatt kilenc halálos baleset történt, amelyek mindegyike emberi mulasztásra vezethető vissza. Az építész hosszan taglalta az alagút biztonsági kérdéseit, mint mondta, például a vonatoknak befelé haladva ki kell kapcsolni a vészfékrendszert. – Nem állhatnak meg akárhol, a szakasz fel van készítve nagyobb balesetekre is, ezt nem egyszer tesztelték az elkészült létesítményen is – mondta.
Andráskay Ede előadása nagy sikert aratott a szombathelyi vendégek körében, több vasúti és építész szakember is hozzászólt a végén.
Hossz: 56 978 m (nyugati alagút) 57 091 m (keleti alagút)
A vonal teljes hossza: 153,4 km
Építkezés kezdete: 1993 (próbafúrások), 1996 (előkészületek), 2003 (fúrás)
Építkezés vége: 2016 – 2017
Megbízás: 2015
Teljes költség: 8,035 milliárd svájci frank (6,428 milliárd USA dollár)
Vonat/nap: 200250 db
Kiásott szikla mennyisége: 24 millió tonna (13,3 millió m³, megfelel 5 gízai nagy piramisnak)
Fúrópajzsok száma: 4 (2 délnek tart Amstegból Sedrunba, 2 északra halad Bodióból Faidóba és Sedrunba, Erstfeldből Amstegbe szintén fúrópajzzsal lesz megépítve)
Teljes hossz: 440 m (kiszolgáló felszereléssel)
Tömeg: 2700 tonna
Teljesítmény: 5 MW
Max. előrehaladás egy nap alatt: 25–30 m (kiváló feltételek mellett)
Fúrópajzs által kifúrt alagút: kb. 45 km
Gyártó: Herrenknecht AG, Schwanau, Németország
Forrás: vaol.hu