"Mérnökök a fenntartható fejlődésért " konferencia a Hollán Ernő Emlékév részeként
Mérnökök a fenntartható fejlődésért címmel szervezett konferenciát az ELTE Savaria Egyetemi Központban a Vas Vármegyei Mérnöki Kamara a Hollán Ernő Emlékév részeként.
A mérnöki világnapot 2019-es kihirdetése óta minden évben megünneplik világszerte március 4-én. Célja a globális tudatosság növelése és a mérnöki tudománynak az emberiség előtt álló kihívások – például az éghajlatváltozás hatásainak enyhítése és a fenntartható fejlődés előmozdítása – kezelésében betöltött szerepének jobb megértése. A Vas Vármegyei Mérnöki Kamara Magyarországon elsőként csatlakozott a nemzetközi rendezvényhez a keddi konferenciával, amelynek fővédnöke az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság, mondta el Tóthné Temesi Kinga kamarai alelnök.
Bevezetőjében a világnap idei központi témáját is említette: mérnöki innovációk egy rugalmasan ellenállóbb világért. Szólt arról is, hogy kamarájuk társadalmi felelősségvállalása kiterjed a mérnök-elődök iránti tisztelet kinyilvánítására is: a Magyar Mérnöki Kamara jogelődjét megalapító Hollán Ernő születésének 200. évfordulója alkalmából kezdeményezték, hogy a bicentenárium éve, 2024 legyen Hollán Ernő Emlékév. A keddi konferencia a rendezvénysorozat egyik eleme.
Az alelnök Lenkai Nóra rektori biztos üzenetét tolmácsolta, majd dr. Nemény András, Szombathely polgármestere és Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke köszöntötte a résztvevőket.
A tanácskozáson Prof. Dr. Szöllősi-Nagy András okleveles építőmérnök, a MTA doktora, az UNESCO volt tudományos főigazgató-helyettese, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi magántanára tartott előadást a globális vízválságtól a lokálisig: a jövő kockázatai és lehetőségei – kihívások a mérnököknek témában. Majd Szombathelyt és Vas vármegyét érintő fejlesztésekről, innovációkról, jövőbeli tervekről esett szó fenntartható fejlődés, okosváros, társadalom és környezet, oktatás, gépészmérnök-képzés témakörökben.
Mérnöki világnap a fenntartható fejlődésért
Tóthné Temesi Kinga
okl. építőmérnök
Kedves Mérnöktársaim! Tudják-e, tudjátok-e, hogy március 4-e a világ minden táján a mérnököké?
A világnapot – az UNESCO általi 2019-es kihirdetése óta – minden évben megünneplik világszerte. Célja a globális tudatosság növelése és a mérnöki tudománynak az emberiség előtt álló kihívások (például az éghajlatváltozás hatásainak enyhítése és a fenntartható fejlődés előmozdítása) kezelésében betöltött szerepének jobb megértése. Az idei év központi témája volt: Mérnöki innovációk egy rugalmasan ellenállóbb világért (Engineering innovations for a more resilient world).
A mérnöki tudományoknak mindig is alapvető szerepe volt a fejlődésben és az emberi jólétben. A világnap logója megjeleníti az ENSZ által elfogadott Fenntartható Fejlődési Célok 17 színét, mely a világnap törekvéseinek elkötelezettségét szimbolizálja a célok megvalósítása iránt. A kép közepén lévő színek a vízre, az energiára, a fenntartható infrastruktúrára és az innovációra vonatkozó célokat jelzik, mivel ezek azok a területek, ahol a leginkább szükség van a mérnökökre. A mérnökképzés célja is központi jelentőségű, mivel a világnak több fenntarthatósági ismerettel rendelkező mérnökre van szüksége a fenntartható fejlődéshez. A világ szimbóluma is megjelenik a logóban, mellyel hangsúlyozni kívánják a jeles nap globális jellegét. A fogaskerekek pedig azt mutatják, hogy a mérnökök viszik előre a világot, valamint azt, hogy a tervezés elengedhetetlen a fenntartható fejlődéshez.
Mi, vasi mérnökök elsőként Magyarországon büszkén csatlakoztunk a világnaphoz. Konferenciát szerveztünk, melynek fővédnökségét az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága vállalta. Szombathely is felkerült a világtérképre, ugyanis rendezvényünk része volt a világeseménynek. Persze az ünneplés elsődleges célja a figyelemfelkeltés. Ráébreszteni a társadalmat, hogy a folyamatosan gyarapodó mérnöki tudás okos felhasználása hozhatja meg a társadalmi jólétet, viszont a mérnököket is figyelmeztetni, hogy a társadalmi igények alapos ismerete birtokában lehet csak jó válaszokat adni a problémákra, jó mérnöki megoldásokat ajánlani a gazdaságnak és a társadalomnak. A fenntartható fejlődés folyamatos egyensúly keresés a környezet ésszerű használata – a gazdaság működése és fejlődése – valamint a társadalmi jólét folyamatosan növekvő igényének hármas metszetében. A víztakarékosságtól a szennyvíz-, a hulladékkezelés és az újrahasznosításon át az alapanyag-, energia- és hulladéktakarékos gyártási technológiák fejlesztéséig, az Ipar 4.0 ökoszisztéma, a digitalizáció mind-mind mérnöki produktum.
„A TÉNYEK MAKACS DOLGOK; bármik is legyenek kívánságaink, hajlamaink vagy szenvedélyeink, azok nem változtathatják meg a tények és bizonyítékok állapotát”, mondta John Adams, az USA második elnöke. Ezt lefordítva szerintem szerénytelenség nélkül állíthatjuk, hogy mérnökök nélkül nincs ésszerű fejlődés, nincs fenntarthatóság.
A nyitóelőadást Prof. Dr. Szöllősi-Nagy András okleveles építőmérnök, az MTA doktora, az UNESCO volt tudományos főigazgató-helyettese, a NKE egyetemi tanára tartotta a globális és lokális vízválságról, a jövő kockázatairól és lehetőségeiről. Ezt követően a fenntartható fejlődés, okosváros, társadalom és környezet témakörökben hangzottak el előadások az önkormányzati szektor és a térség meghatározó gazdasági szereplőinek előadásában. Kövesdi Szilárd, a GYSEV Zrt. vezérigazgatója a fenntartható vasútról beszélt, Bokányi Adrienn Szombathely MJV Önkormányzatának tanácsnoka a válságálló tudásgazdaság kiépítéséről és a szombathelyi digitális, illetve zöld projektekről adott elő. Barta Balázs, a Pannon Gazdasági Hálózat ügyvezetője a zöld és digitális megoldások szerepéről a gyártásban címmel, Kovács Tamás, a FALCO Zrt. PR vezetője a faipar szerepéről az életünkben, Kristóf Dániel, a Schaeffler Savaria Kft. R&D E-Mobility területvezetője pedig a fenntartható fejlődésről és az elektromobilitásról beszélt. Németh Kornél minőségirányítási és mérnökségi igazgató pedig a fenntarthatóság jelentőségét az IVY Technology Kft. szemszögéből mutatta be.
Konferenciánk egyúttal további más jeles eseményekhez is kapcsolódott. A helyszínt az ELTE Savaria Egyetemi Központ biztosította, amely intézményben idén 10 éves a gépészmérnök képzés. Egy külön szekcióban ismerkedhettek meg a résztvevők az ELTE Műszaki Intézet eredményeivel, legújabb laboratóriumaival. Prof. dr. Horváth Béla, CSc egyetemi tanár, professor emeritus, a szombathelyi gépészmérnök-képzés egyik alapítója, dr. Bak Árpád egyetemi docens, a Savaria Műszaki Intézet oktatója és prof. dr. Kollár László, PhD egyetemi tanár, a Savaria Műszaki Intézet igazgatója az oktatásról és a gépészmérnök-képzésről beszéltek. A zárszó és az ebéd előtt pedig laborlátogatásra is lehetőség volt.
A konferencia nem utolsó sorban a Vas Vármegyei Mérnöki Kamara által Hollán Ernő emlékévnek nyilvánított rendezvénysorozat része is volt egyben. A 200 éve Szombathelyen született Hollán Ernő szavait ajánlom mindannyiunk figyelmébe: „Foglalkozzunk tehát inkább a jelennel és annak szükségleteivel, mert a jövő tőlünk fog számot kérni!”.